Puitmaja vs kivimaja – kumb on parem?

Tegemist on küsimusega, mis on sama vana, kui ehitamine ise. Kumb siis ikkagi on parem, kas ehitada maja puidust või kivist? Mõlema kasuks räägivad mitmed plussid ning paratamatult on ka mõlemal nõrgemaid külgi, mis võivad kaalukaussi kõigutada. Teeme alljärgnevalt lühikese kokkuvõtte mõlema olulisematest omadustest.

Puitmaja head ja vead

Puitmaja kasuks räägib esmalt kerge kaal. See tähendab, et ka maja rajamine on soodsam ning karbi ülespanek ei võta aega pooltki nii kaua kui kivimaja puhul. Samuti ei ole sugugi vaja muretseda maja püsivuse pärast. Tõestuseks selle kohta, et puitmaja võib püsida kas või sajandeid, on ka Eesti väikelinnades olevad puitmajad, mida ei ole küll eriti hooldatud, kuid mis püsivad truult püsti tänaseni.

Ka tulekindluse pärast ei peaks muretsema, kuigi laialt on levinud arvamus nagu puitmaja oleks vähem tulekindel. Tegelikult seisneb küsimus selles, kuivõrd kvaliteetselt on maja ehitatud. Kuna ehitusmaterjalide hulgas on lademetes materjale, on võimalik oluliselt parandada puitmaja tulekindlust. Seda näiteks tulekindla villa ja muude materjalidega.

Rääkides aga puitmaja vigadest, on selle peamine tugevus – looduslikkus – ka selle põhiline miinus. Nimelt kimbutavad puidust maju seened ning niiskus. Puit on kurikuulus ka paisumise ja kahanemise tõttu, mistõttu kipuvad praod tekkima kiiremini ning hoone võib nagisema hakata. Ka ei pruugi helikindlus olla kõige parem, kui ehitusel ei ole sellele mõeldud.

Kivimaja plussid ja miinused

Kivimajad on tuntud vastupidavuse poolest. Pole sugugi ebatavaline, kui kivimaja püsib lausa 100 aastat väga kaunis. Samuti saab kivimajade puhul kiita helikindlust, kuna raske materjal suudab heli suurepäraselt summutada.

Kuigi kivimaju on peetud vähem tervislikuks kui puitmaja, võib olukord olla hoopis vastupidine. Kivi on mineraalne materjal ning ei vaja peaaaegu mitte mingisugust töötlemist, samas kui puitu tuleb töödelda üsna korralikult erinevate kaitsevahenditega, mis lisab hulgaliselt kemikaale muidu looduslikule materjalile. Seepärast ei tasu muretseda kivimajade tervislikkuse pärast.

Nii kivimaja kui ka puitmaja on võimalik ehitada suurepäraselt, kuid ka väga nigela kvaliteediga. Lõppude lõpuks on tegemist siiski personaalse valikuga ning sellest tuleks ka ehitusstiili puhul lähtuda.