Nipid, kuidas ehitada energiasäästlik kodu

Pea igaüks, kes on ehitamas omaenda maja, seisab silmitsi olulise küsimusega: kuidas ehitada maja nii, et see ei kurnaks eelarvet, ent samas oleks ka tulevikus energiasäästlik? Keegi ei soovi ehitada kodu, mille kütte- ja elektriarved on üüratud ning kodu ülalpidamine muutub keeruliseks. Tagamaks, et su kodu ei ole “energiaõgard”, tuleb teha samme energiasäästlikkuse suunas juba planeerimisetapis. Siin on paar faktorit, mida võiksid arvesse võtta.

Kasuta ilmakaari

Maja ei tasuks niisama suvaliselt püsti panna, kui soovid energiakuludelt säästa. See, kuidas maja on krundil asetatud, mängib tegelikult märkimisväärset rolli ning õige asetus võib aidata vähendada küttekulusid lausa 30% võrra. Mõtle sellele, kuidas päike liigub ning planeeri ka ruumid vastavalt. Näiteks köök olgu idakaares, kuna just seal on hommikul päike kõige intensiivsem. Kui sulle meeldib vara ärgata, siis võib ka magamistuba olla idas. Taoline ilmakaartepõhine planeerimine võib hiljem hubasusele väga palju kaasa aidata!

Optimeeri aknaid

Avatäited on üks väga oluline koht, millele keskendudes vähendada energiakulusid. Nimelt, mida rohkem raame aknal on, seda rohkem on ka potentsiaalseid võimalusi soojuse plehku pistmiseks. Seepärast on mõistlik kasutada vaid ühe raamiga aknaid ning vältida mitmeosalisi aknaid. Kusjuures, sama suuruse, kuid erineva aknapinnajaotusega akende energiasäästlikus võib erineda kuni 40%!

Maja kuju olgu lihtne

Võib-olla oled unistanud lossi meenutavast elamust, kuid praktilistel kaalutlustel ei ole see kõige mõistlikum. Energiakadu on seda meeletum, mida rohkem on põranda kohta seinapinda. Seepärast eelistataksegi ruudu- või ristkülikukujulisi hooneid. Võta seda kindlasti arvesse kodu ehitamisel!

Vali säästlik küttelahendus

Muu kõrval on oluline ka mõelda juba eos kütte- ja ventilatsioonisüsteemile. Kõige kasulikumad on süsteemid, mis põhinevad taastuvenergial – nagu näiteks soojuspumbad. Samuti soovitavad eksperdid kasutada vesipõrandakütet, mis säästab lõppkokkuvõttes korralikult küttekuludelt.

Kui sa pole varem kodu ehitamisega kokku puutunud, võivad kõik tehnilised asjaolud ajada üsna segadusse. Ära karda konsulteerida arhitektiga ja ehitusspetsialistidega, kes oskavad sulle anda nõuandeid ning aidata sul leida kõige säästlikum lahendus. Kodu ehitad korra, seega parem tee seda korralikult ning jätkusuutlikult!