Moodulmajade tugevused ja nõrkused

Kui oled uudistel või kinnisvaraturul silma peal hoidnud, siis oled kindlasti märganud märksõna “moodulmajad”. Moodulmaja on sisuliselt ehitis, mis on toodud ehitusplatsile “tükikestena” ehk moodulitena ja seejärel pannakse see kiirelt kokku. Seega on tegemist majaga, mis on juba iseenesest valmis.

Sellel innovatiivsel ehitusviisil on omad tugevused ja nõrkused, millega võiksid arvestada, kui hakkad ehitama oma kodu. Selgitame alljärgnevalt mõnda sellist omadust.

Moodulmajade plussid

  • Ehitus toimub väga kiiresti – moodulmajad näivad kerkivat üleöö ning tihti see ongi täpselt nii. Hoone on iseenesest tootja poolt juba valmis ehitatud, mis tähendab, et see tuuakse sinuni ja pannakse kohapeal kokku nagu pusle. Kuna tootja ehitab maja siseruumides, ei takista neid vihm, tuul ja muud ebameeldivad ilmastikutingimused, mis muidu tavalist ehitusprotsessi häirida võivad. Moodulmajade ehitamise kiirusega ei saa pea ükski teine ehitusliik konkureerida.
  • Moodulmajad on märkimisväärselt odavamad – kuna hoone on valmistatud ühe tootja poolt ning ka nende jaoks ei ole protsess väga keeruline, on moodulmajade ehitamine tavaliselt mitukümmend protsenti odavam kui tavalise maja puhul.
  • Energiasäästlikum – moodulmajad on tavaliselt väga tihedate kinnituskohtadega ja omamoodi käsitöö, mistõttu on leitud, et moodulmajad võivad hoida soojust paremini majas ning vähendada seeläbi küttekulusid.

Moodulmajade miinused

  • Pole palju valikuvõimalusi – moodulmajade tootjatel on küll kümneid kauneid ehitusplaane, kuid paratamatult ei ole võimalik neid kohandada sellisel määral nagu tavalise maja puhul. Seega puudub moodulmajadel paindlikkus maja kohandamise osas.
  • Lõplik ehitushind võib olla kõrgem kui sa arvasid – ehkki moodulmaja ise on soodsa hinnaga, ei tohiks seda segamini ajada reaalse lõpliku ehitushinnaga. Arvestada tuleb ka maa hinnaga, mis võib kokkuvõttes hammustada su eelarvest väga suure osa, rääkimata veel kanalisatsioonisüsteemi paigaldamisest ja muust sellisest.
  • Maja müümine ei pruugi olla tulevikus lihtne – juhul, kui peaksid kunagi soovima kodu maha müüa, võib see osutuda oodatust keerulisemaks. Ostjal tekib küsimus: “miks osta moodulmaja, kui võiksin osta traditsioonilisema hoone?” Seetõttu võid sattuda müümisel raskustesse.

Kui soovid ehitada moodulmaja ning nautida selle plusse, peaksid kindlasti konsulteerima ka spetsialistiga, kes saab kogu protsessi selgeks teha. Nagu igal ehitusstiilil on ka moodulmajadel omad head ja vead, ent head pooled võivad tihtipeale muud asjaolud üles kaaluda!