Kuidas kontrollida maja ostul ehituskvaliteeti?

Üks suurimaid rahalisi väljaminekuid, mida enamus meist eales teeb, on maja ostmine. Olgu tegemist uusarenduse või päevinäinud hoonega, mõlemal juhul tuleb hoolikalt kontrollida maja tehnilist seisukorda. Kes meist siis tahaks osta põrsast kotis ja hiljem pärast sisse kolimist avastada, et tuul puhub ootamatult pragudest sisse või katus lekib? Tehnilise olukorra kontrollimine võib olla keeruline, mistõttu anname alljärgnevalt paar nõuannet, millele tähelepanu pöörata.

Kontrolli vundamenti põhjalikult

Ei piisa sellest, kui viskad kaugelt pilgu peale ja kui ei näe pragusid, on asi korras. Kuigi mõni üksik pragu ei ole veel põhjus muretsemiseks, tuleks veenduda, et eksisteerivad praod ei ulatuks väga pikalt näiteks üle kogu seina, kuna sel juhul võivad probleemi tagamaad olla tunduvalt keerulisemad. Potentsiaalne põhjus võib seisneda pinna vajumises. Samuti peaksid terava pilguga uurima, kas kuskil paistab niiskuskahjustusi. Ehk on kuskilt krohv hakanud maha tulema või näed midagi muud eriskummalist. Kui märkad taoliseid vigu, küsi kindlasti omaniku käest täpsustusi.

Katus olgu korralik

Kui vundament on kontrollitud, tuleks sama põhjalikult kontrollida katust. Palu võimalust kontrollida katuse seisundit väljastpoolt, kuid vaata üle ka pööninguosa, nägemaks katuse olukorda teisest perspektiivist. Lisaks lekete puudumisele peaks ka korstna ümbrus olema kena ning vihmavee äravool korralik. Kui jätad katuse kontrollimata, võivad sind hiljem kimbutada kopsakad lisakulud.

Kas hoone on korralikult ventileeritud?

Ventilatsiooni kontrollimine on eriti oluline vanemate hoonete puhul. Puudulik ventilatsioon võib tähendada üleliigset niiskuse kogunemist majas, mis võib paraku pikapeale luua elutingimused isegi hallitusele. Rääkimata kondensiooniveest akendel, mis kahjustab aknaraame. Ära riski tervisekahjude ja oma kodu kahjustumisega üksnes seepärast, et ei pidanud oluliseks ventilatsiooni kontrollimist.

Ahjud, pliidid – milline on nende seisukord?

Küttekollete olukorra kontroll on üks kõige olulisemaid faktoreid. Kui sa ei ole kindel, kuidas ise kontrollida hoone küttesüsteeme, võta kaasa spetsialist, kes oskab sulle välja tuua kõikvõimalikud murekohad. Lisaks tee kindlaks ka küttekulude hind. Võimalusel küsi omanikult küttekulude arveid, mis tõestaksid, kui kallis on tegelikult hoone kütmine.

Taoline hoolikas ülevaatamine aitab sul selgeks teha, kui suurt investeeringut nõuab kodu korrastamine ning aitab sul vältida mitmeid ebameeldivusi tulevikus!